for

Sunday 06th October 2019

 

A New Message

 

 

Click Above Icon

Fixtures are subject to change up to

 

 

9:30pm Tuesday 01st October 2019

 

 

Under 7's Blackwater Division

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

 

  Maldon & Tiptree Pumas

 

  Hatfield Peverel Panthers

 

v/s

    SWF United Eagles  

  SWF United Wolves

 

v/s

 

  Heybridge Swifts

 

  Tillingham Tigers

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve Whites

 

  Danbury & Bicknacre

Withdrawn

 

Under 7's Dengie Division

  Dunmow Rhodes Tigers

P

v/s

w/d

  Tiptree Jobserve Whites

 

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Dunmow United Kestrels

 
  Great Bradfords Swifts

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

  Great Notley Tigers

 

v/s

 

  Thaxted Rangers Cutlers

 

  Sporting 77 Hawks

 

v/s

 

  Dunmow United Hawks

 

 

Under 7's Crouch Division

  Dunmow Rhodes Lions

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve Blues

 

  SWF United Sharks

 

v/s

 

  Silver End

 
  Galleywood Youth Eagles  

v/s

 

  Braintree Youth Hornets

 

  Wilvale Rangers Knights

 

v/s

    Great Notley Owls  

 

Under 7's Northey Division

  Uplands Rangers  

v/s

 

  Notley Youth

 
  Wilvale Rangers Warriors  

v/s

    Valley Green Warriorrs  
  Witham Town Whites  

v/s

 

  Baddow Spartak Pumas

 

  Braintree Youth Irons

 

v/s

    Broomfield Youth  

 

Under 8's Blackwater Division

  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

  Braintree Youth Blues

 

v/s

    SWF United Panthers  

  Tiptree Jobserve Whites

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Tigers

 

  Witham Town Whites

 

v/s

 

  Uplands Rangers

 

 

Under 8's Dengie Division

  Allstar Community

 

v/s

    Sporting 77 Dragons  
  Valle y Green Dragons  

v/s

 

  Witham Town Blues

 

  Tiptree Jobserve Blues

 

v/s

    Great Notley Bears  

  Dunmow Rhodes Lions

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Phoenix

 
  Great Notley Wasps  

v/s

    Witham Town Yellows  

 

Under 8's Crouch Division

  Danbury & Bicknacre

 

v/s

 

  Sporting 77 Scorpions

 

  Dunmow United Tigers

 

v/s

 

  SWF United Reds

 
  Galleywood Youth Falcons  

v/s

 

  Hatfield Peverel Giants

 

  Torquespeed Falcons

 

v/s

 

  Dunmow United Lions

 

 

Under 8's Northey Division

  Braintree Youth Hornets

 

v/s

 

  Great Bradfords Avengers

 

  Braintree Youth Irons

 

v/s

 

  Silver End

 

  Danbury & Bicknacre Royals

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Knights

 

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

 

  Valley Green Panthers

 

  Wilvale Rangers Warriors

 

v/s

 

  Galleywood Youth Hawks

 

 

Under 8's Osea Division

  Beacon Hill Rovers  

v/s

 

  Great Notley Falcons

 

  Sporting 77 Iguanas

 

v/s

 

  SWF United Whites

 

  Maldon & Tiptree Pumas

w/d

v/s

P

  Burnham Ramblers Juniors

 
  Broomfield Youth Saxons

 

v/s

 

  Great Bradfords Guardians

 

  Dunmow United Dragons

 

v/s

 

  Tillingham Tigers  

 

Under 9's Blackwater Division

  Broomfield Youth Tigers

 

v/s

 

  Ravens Youth Flyers

 

  Hatfield Peverel Tornadoes

 

v/s

 

  Maldon & Tiptree Pumas

 
  SWF United Lions  

v/s

 

  Heybridge Swifts

 

  Tiptree Jobserve

 

v/s

 

  Great Bradfords Vikings

 
  SWF United Rangers

No Match

 

Under 9's Dengie Division

  Allstar Community

 

v/s

 

  Rayne Youth

 
  Galleywood Youth Eagles  

v/s

 

  Notley Youth Kestrels

 

  Wilvale Rangers Knights

 

v/s

 

  Baddow Spoartak Panthers

 
  Torquespeed Kestrels  

v/s

    Great Notley Dragons  
  Valley Green Vipers

No Match

 

Under 9's Crouch Division

  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

    Hedinghams United  

  Danbury & Bicknacre

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 
  Wilvale Rangers Spartans  

v/s

 

  Great Notley Hawks

 

  Witham Town Blues

 

v/s

 

  Great Notley Sharks

 

 

Under 9's Northey Division

  Broomfield Youth Lions  

v/s

    Ravens Youth Gliders  

  Great Notley Vipers

 

v/s

 

  Mayland Village Frogs

 
  SWF United Eagles  

v/s

 

  Hatfield Peverel Hurricanes

 

  Uplands Rangers 

 

v/s

 

  Dunmow United Pumas

 

  Tollesbury Juniors

 

v/s

    Witham Town Whites  

 

Under 9's Osea Division

  Dunmow United Sharks

 

v/s

 

  Sporting 77 Leopards

 
  Great Bradfords Saxons  

v/s

 

  Notley Youth Hawks

 

  Thaxted Rangers Blues

 

v/s

 

  Maldon & Tiptree Panthers

 

  Wilvale Rangers Warriors

 

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 

  Thaxted Rangers Yellows

 

v/s

 

  Witham Town Yellows

 

 

Under 10's Blackwater Division

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Tigers

 

  Writtle Minors Athletic

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Knights

 

  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

 

  Uplands Rangers Blues

 Fixture 05-01-2020

  Notley Youth Hawks

 

v/s

 

  Maldon & Tiptree Pumas

 Fixture 17-11-2019

  Great Notley Rockets

Withdrawn

 

Under 10's Dengie Division

  Broomfield Youth Lions

 

v/s

 

  SWF United Lions

 
  Dunmow United Barracudas  

v/s

    Danbury & Bicknacre Blues  
  Heybridge Swifts Lions  

v/s

 

  SWF United Reds

 
  Uplands Rangers Royals  

v/s

 

  Torquespeed Youth Eagles

 
  Valley Green Thunder  

v/s

 

  Stones Athletic Reds 

 

 

Under 10's Crouch Division

  Broomfield Youth Jaguars

 

v/s

    Silver End  
  Galleywood Youth Hawks  

v/s

 

  Dunmow Rhodes Panthers

 
  Heybridge Swifts Wolves  

v/s

    Uplands Rangers Blacks  

  Writtle Minors Vipers

 

v/s

    Wilvale Rangers Spartans  
  Great Bradfords Tigers

No Match

 

Under 10's Northey Division

  Allstar Community

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Tigers

 
  Burnham Ramblers Juniors  

v/s

 

  Braintree Youth Irons

 

  Dunmow Rhodes Lions

 

v/s

 

  Rayne Youth

 

  Valley Green Vikings

 

v/s

    Tiptree Heath Minors  

  Dunmow United Vikings

No Match

 

Under 10's Osea Division

  Bradwell Bay United  

v/s

 

  Great Bradfords Pumas

 

  Braintree Youth Blues

 

v/s

    Baddow Spartak Cobras  

  Danbury & Bicknacre Royals

 

v/s

    Maldon Saints Pumas  
  Witham Town  

v/s

    Notley Youth Kestrels  
  Writtle Minors Blues  

v/s

 

  Dunmow Rhodes Jaguars

 

 

Under 10's Southey Division

  Baddow Spartak Panthers  

v/s

 

  Sporting 77 Kestrels

 

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Dunmow United Falcons

 

  Hatfield Peverel Lions

 

v/s

    SWF United Swifts  
  Torquespeed Panthers  

v/s

    Tillingham Tigers Cubs  
  Wilvale Rangers Warriors

No Match

  Ravens Youth Flyers

Withdrawn

 

Under 11's Division 1

  Braintree Youth Irons

 

v/s

 

  Sporting 77 Falcons

 

  Maldon & Tiptree Pumas

 

v/s

 

  Great Notley Lions

 

  Valley Green Pirates

 

v/s

 

  Galleywood Youth Kestrels

 

  Witham Town

 

v/s

 

  Galleywood Youth Eagles

 

 

Under 11's Division 2

  Braintree Youth Hornets

 

v/s

 

  Rayne Youth

 
  Hatfield Peverel Sharks  

v/s

 

  Braintree Youth Blues

 

  Sporting 77 Cobras

 

v/s

 

  Heybridge Swifts

 Fixture 15-12-2019
  Torquespeed Pumas  

v/s

 

  SWF United Hawks

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

v/s

 

  Maldon & Tiptree Panthers

 

 

Under 11's Division 3

  Chelmsford City Clarets  

v/s

    Maldon Saits Tigers  
  Dunmow Rhodes Jaguars  

v/s

    Danbury & Bicknacre  
  Dunmow United Jaguars  

v/s

 

  Ravens Youth Flyers

 

  Sporting 77 Meerkats

 

v/s

    Silver End  

  Tiptree Jobserve

 

v/s

    Great Bradfords Lions  

 

Under 11's Division 4

  Great Notley Eagles  

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 

  Hedinghams United

 

v/s

    Uplands Rangers  

  Wilvale Rangers Warriors

 

v/s

 

  Valley Green Scorpions

 
  Tillingham Tigers

 

v/s

 

  Ravens Youth Gliders

 Fixture 17-11-2019

  Allstar Community

Withdrawn

 
 
 

Under 12's Knockout Cup

First Round
  Maldon Saints Greens  

v/s

 

  Galleywood Youth Hawks

 
  Heybridge Swifts Tigers  

v/s

    Maldon Saints Whites  

  Burnham Ramblers Fury

 

v/s

 

  Danbury & Bicknacre Royals

 
  Ravens Youth Gliders  

v/s

 

  Hatfield Peverel Pirates

 
  Heybridge Swifts Falcons  

v/s

    Witham Town Reds  
  Witham Town Blues  

v/s

 

  Rayne Youth Eagles

 

  Burnham Ramblers Fire

 

v/s

 

  Broomfield Youth Warriors

 

  Braintree Town Irons

 

v/s

    SWF United Jaguars  
  Tollesbury Juniors  

v/s

 

  Maldon & Tiptree Panthers

 
  Ravens Youth Flyers  

v/s

    Tiptree Jobserve

 

 
 

Under 12's Division 1

  Allstar Community

 

v/s

 

  Great Notley Irons

 Fixture 03-05-2020

  Dunmow United Piranhas

 

v/s

 

  Galleywood Youth Eagles

 Fixture 03-05-2020

  Braintree Town Irons

KO

  Broomfield Youth Warriors

KO

  Heybridge Swifts Tigers

KO

  Maldon & Tiptree Panthers

KO

 Galleywood Youth Falcons

No Match

 
 
 

Under 12's Division 2

  Rayne Youth Hawks

 

v/s

 

  Uplands Rangers  Fixture 03-05-2020

  Sporting 77 Piranhas

 

v/s

 

  Valley Green Hotspurs  Fixture 24-05-2020

  Witham Town Whites

 

v/s

 

  Wilvale Rangers  Fixture 03-05-2020

  Galleywood Youth Hawks

KO

  Rayne Youth Eagles

KO

  Tiptree Jobserve

KO

 
 
 

Under 12's Division 3

  Braintree Youth Hornets

 

v/s

 

  Danbury & Bicknacre Blues

 Fixture 10-01-2020
  Sporting 77 Wolves

 

v/s

 

  Dunmow United Stingrays

 Fixture 10-01-2020

  Burnham Ramblers Fire

KO

  Ravens Youth Flyers

KO

  SWF United Jaguars

KO

  Witham Town Reds

KO

 
 
 

Under 12's Division 4 

  Hedinghams United  

v/s

 

  Mayland Village

 Fixture 09-02-2020

  Danbury & Bicknacre Royals

KO

  Hatfield Peverel Pirates

KO

  Maldon Saints Greens

KO

  Maldon Saints Whites

KO

  Tollesbury Juniors

KO

  Witham Town Blues

KO

 
 
 

Under 12's Division 5

  Great Notley Jets

 

v/s

    Witham Town Yellows  Fixture 08-03-2020
  Maldon Saints Yellows  

v/s

 

  Chelmsford City Whites

 Fixture 08-03-2020

  Burnham Ramblers Fury

KO

  Heybridge Swifts Falcons

KO

  Ravens Youth Gliders

KO

  Silver End

No Match

 
 
 

Under 13's Essex Cordell Cup

First Round

  Dunmow United Panthers

 

v/s

    Halstead Town Blues  
  Elsenham Youth Blacks  

v/s

 

  Heybridge Swifts Rhinos

 
  Parsloe Athletic  

v/s

 

  Old Chelmsfordians Colts

 

  SWF United Leopards

 

v/s

    Colebrook Royals Whites  
  Tiptree Jobserve Blues  

v/s

    Layer Colts Youth  
 
 

Under 13's Division 1 League Cup

Group 'A'

  Galleywood Youth Eagles

P

v/s

CC

  Tiptree Jobserve Blues

 Fixture 22-09-2019

  Old Chelmsfordians Colts

CC

v/s

P

  Great Notley Hawks

 Fixture 22-09-2019

 
 
 

Under 13's Division 1 League Cup

Group 'B'

  Wilvale Rangers

P

v/s

CC

  Heybridge Swifts Rhinos

 Fixture 22-09-2019

  Witham Town Whites

w/d

v/s

P

  Writtle Minors Whites

 Fixture 22-09-2019

 
 
 

Under 13's Division 1

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

 

  Hedinghams United Hawks

 Fixture 01-03-2020

  Wilvale Rangers

 

v/s

 

  Writtle Minors Whites

 Fixture 26-01-2020

 
 
 

Under 13's Division 2

  Dunmow Rhodes Tigers

 

v/s

 

  Rayne Youth Eagles

 

  Galleywood Youth Kestrels

 

v/s

 

  Valley Green Blizzards

 

  Great Notley Pumas

 

v/s

 

  Braintree Youth Hornets

 

  SWF United Leopards

CC

v/s

P

  Heybridge Swifts Eagles

 Fixture 23-02-2020

  Notley Youth

 

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 

  Ravens Youth Gliders

Withdrawn

 
 
 

Under 13's Division 3 League Cup

Group 'A'

  Mayland Village

 

v/s

 

  Great Bradfords Saints

 Fixture 08-03-2020
 
 
 

Under 13's Division 3

  Allstar Community

P

`v/s

LC

  Great Bradfords Saints

 

  Hatfield Peverel Harriers

P

v/s

CC

  Dunmow United Panthers

 

  Mayland Village

LC

v/s

P

  Braintree Youth Blues  

  Silver End

 

v/s

 

  SWF United Lions

 

  Writtle Minors Greens

 

v/s

 

  Ravens Youth Soarers

 

  Hatfield Peverel Harriers

 

v/s

    Braintree Youth Blues  
 
 
 

Under 14's Essex Andrews Cup

Preliminary Round
  Great Notley Panthers  

v/s

    FC Clacton Blues  
  Witham Town Whites  

v/s

    Woodham Radars Rockets  
  Buckhurst Hill Blacks  

v/s

    Witham Town Yellows  
  Coggeshall Town Blues  

v/s

 

  Galleywood Youth Eagles

 
  Hutton Youth Blues  

v/s

    Tollesbury Juniors  
  Springfield Youth Whites  

v/s

    Brentwood Youth AFC Lions  
 
 
 

Under 14's Division 1

  Silver End  

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 Fixture 26-01-2020

  Galleywood Youth Eagles

CC

  Great Notley Panthers

CC

  Tollesbury Juniors

CC

  Witham Town Whites

CC

  Witham Town Yellows

CC

 
 
 

Under 14's Division 2

  Dunmow United  

v/s

    Wilvale Rangers Warriors  
  Notley Youth  

v/s

 

  Broomfield Youth Kings

 
  Rayne Youth  

v/s

 

  Burnham Ramblers

 
  Torquespeed Cobras  

v/s

    Hatfield Peverel Hawks  
 
 
 

Under 14's Division 3

  Danbury & Bicknacre

 

v/s

 

  Writtle Minors Whites

 
  Heybridge Swifts Jaguars

 

v/s

 

  Allstar Community

 
  Springfield Youth Whites

CC

v/s

P

  Baddow Spartak Panthers

 
  Valley Green Rowdies

 

v/s

 

  Great Notley Cougars  
 
 
 

Under 14's Division 4

  Heybridge Swifts Leopards

 

v/s

 

  Writtle Minors Greens

 
  Tillingham Tigers

P

v/s

w/d

  Chelmsford City Clarets

 
  Tiptree Jobserve

 

v/s

 

  Great Bradfords Comets

 
  Wilvale Rangers Spartans

 

v/s

 

  SWF United Cobras

 
 
 
 

Under 15's Division 1

  Broomfield Youth Lions

 

v/s

 

  Writtle Minors Whites

 

  Dunmow Rhodes Lions

 

v/s

    Rayne Youth Eagles  
  Hedinghams United Hawks  

v/s

    Beacon Hill Rovers  
  Sporting 77 Stingrays  

v/s

 

  Braintree Town Hornets

 

  Valley Green Hammers

 

v/s

    Uplands Rangers Blues  
 
 
 

Under 15's Division 2 League Cup

First Round

  Witham Town Yellows

 

v/s

 

  Chelmsford Citry Whites

 Fixture 22-09-2019
 
 

Under 15's Division 2

  Hatfield Peverel Pythons

P

v/s

LC

  Witham Town Yellows

 

  Mayland Village

P

v/s

LC

  Chelmsford Citry Whites

 

  Ravens Youth Gliders

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Hawks  

  Uplands Rangers Blacks

 

v/s

 

  Ravens Youth Flyers

 

  Writtle Minors Greens

 

v/s

 

  Galleywood Youth Eagles

 
  Hatfield Peverel Pythons

  

v/s

 

  Mayland Village

 Fixture 19-04-2020

  Silver End Lions

No Match

 
 
 

Under 16's Essex Cassels Cup

First Round
  Braintree Youth Blues

 

v/s

 

  Galleywood Youth Kestrels

 

  Old Chelmsfordians Lions

 

v/s

 

  RowhedgeJunior Blues  
  Risden Wood Colts

 

v/s

 

  Chelmsford Citry Whites

 
  Dunmow Rhodes Tigers

w/d

v/s

P

  Belmont Juniors Reds  
  Heybridge Swifts Pumas

 

v/s

 

  Great Bradfords Titans  

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

 

  Witham Town

 
 
 
 

Under 16's Division 1

  Dunmow Rhodes Panthers

 

v/s

 

  Stones Athletic

 

  Galleywood Youth Hawks

CC

v/s

P

  Baddow Spartak Pumas  

  Old Chelmsfordians Lions

CC

v/s

P

  Springfield Youth Blues

 

  Ravens Youth Flyers

P

v/s

CC

  Chelmsford Citry Whites

 

  Witham Town

CC

v/s

CC

  Galleywood Youth Kestrels

 

  Springfield Youth Blues

 

v/s

 

  Maldon & Tiptree Panthers  Fixture 10-05-2020
  Baddow Spartak Pumas  

v/s

 

  Ravens Youth Flyers

 

  Sporting 77 Pumas

Withdrawn

 
 
 

Under 16's Division 2

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Braintree Youth Hornets  
  Great Bradfords Titans

CC

v/s

P

  Valley Green United

 
  Hatfield Peverel Jets

 

v/s

 

  Braintree Youth Irons  

  Madon & Tiptree Pumas

 

v/s

 

  Galleywood Youth Ospreys

 
  Coggeshall Town

 

v/s

 

  Valley Green United

 Fixture 02-02-2020
  Dunmow Rhodes Tigers

Withdrawn

  Woodham Radars

Withdrawn

 
 
 

Under 17's Division 1

  Rayne Youth

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve Whites  Fixture 29-03-202
  Witham Town  

v/s

    Old Chelmsfordians Blacks  

  Writtle Minors Greens

 

v/s

    Dunmow United Pythons  
  Springfield Youth Reds

Withdrawn

 
 
 

Under 17's Division 2

  Broomfield Flame Reds  

v/s

 

  Hutton Youth FC

 

  Braintree Youth Irons

 

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 

  Heybridge Swifts Tigers

 

v/s

    Broomfield Youth Blaze  

  Notley Youth Falcons

 

v/s

    SWF United Lions

 

  Feering Falcons Reds

No Match

 
 
 

Under 18's Division 1

  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

 

  Beacon Hill Rovers

 

  Dunmow United Eagles

 

v/s

 

  Stones Athletic

 

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

 

  Notley Youth Hawks

 

  Notley Youth Eagles

 

v/s

 

  Baddow Spartak Cobras