for

Sunday 10th November 2019

 

A New Message

 

 

Click Above Icon

Fixtures are subject to change up to

 

 

9:30pm Tuesday 03rd November 2019

 

 

Under 7's Blackwater Division

  Maldon & Tiptree Pumas

 

v/s

 

  Heybridge Swifts

 Plasying Saturday

  SWF United Wolves

 

v/s

 

  Galleywood Youth Hawks

 

  Tillingham Tigers

 

v/s

 

  SWF United Eagles  

  Tiptree Jobserve Whites

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Panthers

 

  Danbury & Bicknacre

Withdrawn

 

Under 7's Dengie Division

  Dunmow Rhodes Tigers

 

v/s

 

  Dunmow United Hawks

 
  Great Bradfords Swifts  

v/s

 

  Sporting 77 Hawks

 

  Great Notley Tigers

 

v/s

 

  Dunmow United Kestrels

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 

  Thaxted Rangers Cutlers

No Match

  Tiptree Jobserve Whites

Withdrawn

 

Under 7's Crouch Division

  Great Notley Owls  

v/s

 

  SWF United Sharks

 

  Tiptree Jobserve Blues

 

v/s

 

  Braintree Youth Hornets

 
  Galleywood Youth Eagles  

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 

  Wilvale Rangers Knights

 

v/s

 

  Silver End

 

 

Under 7's Northey Division

  Broomfield Youth  

v/s

    Wilvale Rangers Warriors  

  Notley Youth

 

v/s

 

  Baddow Spartak Pumas

 
  Witham Town Whites  

v/s

    Uplands Rangers  

  Braintree Youth Irons

 

v/s

    Valley Green Warriorrs  

 

Under 8's Blackwater Division

  Braintree Youth Blues

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Tigers

 
  SWF United Panthers  

v/s

 

  Baddow Spartak Pumas

 

  Uplands Rangers

 

v/s

 

 Tiptree Jobserve Whites

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

v/s

 

  Witham Town Whites

 

 

Under 8's Dengie Division

  Great Notley Bears  

v/s

 

  Heybridge Swifts Phoenix

 
  Sporting 77 Dragons  

v/s

    Valle y Green Dragons  

  Witham Town Blues

 

v/s

    Great Notley Wasps  

  Dunmow Rhodes Lions

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve Blues

 

  Allstar Community

 

v/s

    Witham Town Yellows  

 

Under 8's Crouch Division

  Danbury & Bicknacre

 

v/s

 

  Dunmow United Tigers

 

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Sporting 77 Scorpions

 

  Hatfield Peverel Giants

 

v/s

 

  Torquespeed Falcons

 

  SWF United Reds

 

v/s

 

  Dunmow United Lions

 

 

Under 8's Northey Division

  Braintree Youth Hornets

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Warriors

 

  Braintree Youth Irons

 

v/s

 

  Danbury & Bicknacre Royals

 

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Knights

 

  Great Bradfords Avengers

 

v/s

 

  Valley Green Panthers

 

  Silver End

 

v/s

 

  Galleywood Youth Hawks

 

 

Under 8's Osea Division

  Burnham Ramblers Juniors

 

v/s

 

  Great Bradfords Guardians

 

  Great Notley Falcons

 

v/s

 

  Sporting 77 Iguanas

 

  SWF United Whites

 

v/s

 

  Dunmow United Dragons

 
  Beacon Hill Rovers  

v/s

    Tillingham Tigers  
  Broomfield Youth Saxons

No Match

  Maldon & Tiptree Pumas

Withdrawn

 

Under 9's Blackwater Division

  Great Bradfords Vikings

 

v/s

 

  SWF United Rangers  

  Hatfield Peverel Tornadoes

 

v/s

 

  SWF United Lions  

  Maldon & Tiptree Pumas

 

v/s

 

  Heybridge Swifts

 Playing Saturday

  Ravens Youth Flyers

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve

 

  Broomfield Youth Tigers

No Match

 

Under 9's Dengie Division

  Baddow Spoartak Panthers

 

v/s

    Valley Green Vipers  
  Galleywood Youth Eagles  

v/s

 

  Torquespeed Kestrels

 

  Notley Youth Kestrels

 

v/s

    Great Notley Dragons  

  Rayne Youth

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Knights

 

  Allstar Community

No Match

 

Under 9's Crouch Division

  Danbury & Bicknacre

 

v/s

 

  Baddow Spartak Pumas

 Playing 09-11-2019

  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 

  Great Notley Hawks

 

v/s

 

  Danbury & Bicknacre

 
  Hedinghams United  

v/s

 

  Witham Town Blues

 
  Wilvale Rangers Spartans  

v/s

 

  Great Notley Sharks

 

 

Under 9's Northey Division

  Dunmow United Pumas

P

v/s

*P

  Tollesbury Juniors

*I/P

  Great Notley Vipers

 

v/s

 

  SWF United Eagles  

  Mayland Village Frogs

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Hurricanes

 
  Ravens Youth Gliders

 

v/s

 

  Uplands Rangers

 

  Broomfield Youth Lions

 

v/s

 

  Witham Town Whites  

 

Under 9's Osea Division

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Thaxted Rangers Yellows

 
  Great Bradfords Saxons

 

v/s

 

  Thaxted Rangers Blues

 

  Notley Youth Hawks

 

v/s

 

  Maldon & Tiptree Panthers

 Playing Saturday

  Sporting 77 Leopards

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Warriors

 

  Dunmow United Sharks

 

v/s

 

  Witham Town Yellows

 

 

Under 10's Blackwater Division

  Dunmow Rhodes Tigers

 

v/s

 

  Writtle Minors Athletic

 

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

 

  Notley Youth Hawks

 

  Maldon & Tiptree Pumas

P

v/s

P

  Uplands Rangers Blues

 

  Wilvale Rangers Knights

 

v/s

 

  Baddow Spartak Pumas

 Fixture 12--01-2020

  Great Notley Rockets

Withdrawn

 

Under 10's Dengie Division

  Broomfield Youth Lions

 

v/s

 

  Valley Green Thunder  
  Dunmow United Barracudas

 

v/s

 

  SWF United Lions

 

  Stones Athletic Reds

P

v/s

P

  SWF United Reds

 

  Torquespeed Youth Eagles

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Lions  

  Uplands Rangers Royals

 

v/s

 

  Danbury & Bicknacre Blues  

 

Under 10's Crouch Division

  Dunmow Rhodes Panthers

 

v/s

 

  Writtle Minors Vipers

 
  Galleywood Youth Hawks  

v/s

    Silver End  
  Great Bradfords Tigers  

v/s

    Uplands Rangers Blacks  
  Wilvale Rangers Spartans  

v/s

    Heybridge Swifts Wolves  

  Broomfield Youth Jaguars

No Match

 

Under 10's Northey Division

  Braintree Youth Irons

 

v/s

 

  Valley Green Vikings

 
  Burnham Ramblers Juniors  

v/s

 

  Hatfield Peverel Tigers

 

  Dunmow United Vikings

 

v/s

 

  Rayne Youth

 
  Tiptree Heath Minors  

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 

  Allstar Community

No Match

 

Under 10's Osea Division

  Baddow Spartak Cobras  

v/s

    Witham Town  

  Braintree Youth Blues

 

v/s

 

  Great Bradfords Pumas

 

  Dunmow Rhodes Jaguars

 

v/s

    Maldon Saints Pumas  
  Notley Youth Kestrels  

v/s

 

  Danbury & Bicknacre Royals

 Playing Saturday
  Bradwell Bay United  

v/s

    Writtle Minors Blues  

 

Under 10's Southey Division

  Torquespeed Panthers

 

v/s

 

  Dunmow United Falcons 

 Fixture 26-01-2020

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Sporting 77 Kestrels

 
  Tillingham Tigers Cubs

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Lions

 
  Baddow Spartak Panthers

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Warriors  
  SWF United Swifts

No Match

  Ravens Youth Flyers

Withdrawn

 

Under 11's Division 1

  Braintree Youth Irons

 

v/s

 

  Galleywood Youth Kestrels

 

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

 

  Great Notley Lions

 

  Sporting 77 Falcons

 

v/s

 

  Witham Town

 

   Valley Green Pirates

P

v/s

P

  Maldon & Tiptree Pumas

 

 

Under 11's Division 2

  Braintree Youth Blues

 

v/s

 

  Torquespeed Pumas  
  Hatfield Peverel Sharks

 

v/s

 

  Rayne Youth

 

  Maldon & Tiptree Panthers

 

v/s

 

  Sporting 77 Cobras

 Playing Saturday

  SWF United Hawks

 

v/s

 

  Heybridge Swifts

 

  Braintree Youth Hornets

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

 

Under 11's Division 3

  Chelmsford City Clarets  

v/s

 

  Tiptree Jobserve

 
  Danbury & Bicknacre  

v/s

 

  Sporting 77 Meerkats

 
  Dunmow Rhodes Jaguars  

v/s

    Maldon Saits Tigers  
  Great Bradfords Lions  

v/s

 

  Ravens Youth Flyers

 
  Silver End  

v/s

    Dunmow United Jaguars  

 

Under 11's Division 4

  Great Notley Eagles  

v/s

    Tillingham Tigers  

  Ravens Youth Gliders

 

v/s

    Uplands Rangers  

  Valley Green Scorpions

 

v/s

 

  Hedinghams United

 

  Galleywood Youth Falcons

No Match

  Wilvale Rangers Warriors

No Match

  Allstar Community

Withdrawn

 
 
 

Under 12's Essex County Cup

First Round

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

    Leigh Ramblers Youth Blues  

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

    Royal Falcons Blue Socks  
  Witham Town Reds  

v/s

 

  Maldon & Tiptree Panthers

 

  Little Oakley Youth Blues

 

v/s

 

  Witham Town Whites

 
 
 
 

Under 12's Division 1

  Allstar Community

P

v/s

CC

  Maldon & Tiptree Panthers

 

  Braintree Town Irons

P

v/s

CC

  Galleywood Youth Eagles

 

  Broomfield Youth Warriors

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Tigers  Fixture 17-05-2020

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Great Notley Irons

 Fixture 17-05-2020

  Dunmow United Piranhas

 

v/s

 

  Allstar Community

 Fixture 08-03-2020

  Braintree Town Irons

No Match

 
 
 

Under 12's Division 2

  Galleywood Youth Hawks

CC

v/s

CC

  Witham Town Whites

 

  Rayne Youth Eagles

 

v/s

    Tiptree Jobserve  Fixture 17-05-2020

  Rayne Youth Hawks

 

v/s

 

  Wilvale Rangers  Fixture 17-05-2020
  Uplands Rangers

 

v/s

 

  Valley Green Hotspurs  Fixture 17-05-2020

  Sporting 77 Piranhas

No Match

 
 
 

Under 12's Division 3

  Braintree Youth Hornets

 

v/s

    Ravens Youth Flyers  Fixture 23-02-2020
  SWF United Jaguars  

v/s

 

  Danbury & Bicknacre Blues

 Fixture 23-02-2020
  Sporting 77 Wolves  

v/s

 

  Burnham Ramblers Fire

 Fixture 23-02-2020
  Witham Town Reds

CC

v/s

P

  Dunmow United Stingrays

 
 
 
 

Under 12's Division 4

   Danbury & Bicknacre Royals

P

v/s

P

  Tollesbury Juniors  

   Hatfield Peverel Pirates

 

v/s

    Hedinghams United  Fixture 22-03-2020
   Witham Town Blues  

v/s

 

  Mayland Village

 Fixture 22-03-2020

   Danbury & Bicknacre Royals

 

v/s

 

  Maldon Saints Whites

 Fixture 23-02-2020
  Maldon Saints Greens

Withdrawn

 
 
 

Under 12's Division 5

  Burnham Ramblers Fury

 

v/s

    Maldon Saints Yellows  
  Silver End  

v/s

 

  Great Notley Jets

 
  Ravens Youth Gliders  

v/s

 

  Chelmsford City Whites

 
  Witham Town Yellows

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Falcons  
 
 
 

Under 13's Essex Cordell Cup

First Round
  Cobra Youth  

v/s

    Tiptree Jobserve Blues  
 
 
 

Under 13's Division 1 League Cup

Group 'A'

  Galleywood Youth Eagles

P

v/s

CC

  Tiptree Jobserve Blues  Fixture 22-09-2019

  Old Chelmsfordians Colts

 

v/s

 

  Great Notley Hawks

 Fixture 22-09-2019
 
 
 

Under 13's Division 1 League Cup

Group 'B'

  Hedinghams United Hawks

 

v/s

 

  Wilvale Rangers

 Fixture 19-01-2020
  Writtle Minors Whites  

v/s

 

  Heybridge Swifts Rhinos

 Fixture 19-01-2020

  Witham Town Whites

Withdrawn

 
 
 

Under 13's Division 2

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Rayne Youth Eagles

 

  Galleywood Youth Kestrels

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Eagles

 

  Great Notley Pumas

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Tigers

 

  Notley Youth

 

v/s

 

  Braintree Youth Hornets

 

  Valley Green Blizzards

 

v/s

 

  SWF United Leopards

 Fixture 17-05-2020

  Ravens Youth Gliders

Withdrawn

 
 
 

Under 13's Division 3

  Allstar Community

 

v/s

 

  Mayland Village

 

  Great Bradfords Saints

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Harriers

 

  Ravens Youth Soarers

 

v/s

    Braintree Youth Blues  

  SWF United Lions

 

v/s

 

  Dunmow United Panthers

 

  Writtle Minors Greens

P

v/s

w/d

  Silver End

 
 
 
 

Under 14's Essex Andrews Cup

First Round
  Broomfield Youth Kings

 

v/s

 

  Brentwood Youth Lions  
 
 
 

Under 14's Division 1 League Cup

Group 'A'

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

    Witham Town Yellows  
  Witham Town Whites  

v/s

    Silver End  
 
 
 

Under 14's Division 1 League Cup

Group 'B'
  Great Notley Panthers  

v/s

    Tollesbury Juniors  

  Dunmow Rhodes Lions

No Match

 
 
 

Under 14's Division 2 League Cup

Group 'A'
  Rayne Youth

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Warriors  

  Broomfield Youth Kings

CC

v/s

P

  Notley Youth  
 
 
 

Under 14's Division 2 League Cup

Group 'B'

  Dunmow United

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Hawks  

  Burnham Ramblers

ST

v/s

P

  Torquespeed Cobras  
 
 
 

Under 14's Division 2

  Notley Youth

 

v/s

 

  Torquespeed Cobras  Fixture 12-01-2020
 
 
 

Under 14's Division 3 League Cup

Group 'A'
  Great Notley Cougars  

v/s

    Danbury & Bicknacre  
  Heybridge Swifts Jaguars  

v/s

 

  Baddow Spartak Panthers

 
 
 
 

Under 14's Division 3 League Cup

Group 'B'
  Springfield Youth Whites  

v/s

    Valley Green Rowdies  

  Allstar Community

 

v/s

 

  Writtle Minors Whites

 
 
 
 

Under 14's Division 4 League Cup

Group 'A'
  Wilvale Rangers Spartans  

v/s

 

  SWF United Cobras

 

  Great Bradfords Comets

 

v/s

 

  Writtle Minors Greens

 
 
 
 

Under 14's Division 4 League Cup

Group 'B'

  Heybridge Swifts Leopards

 

v/s

 

  Tillingham Tigers

 

  Chelmsford City Clarets

w/d

v/s

 

  Tiptree Jobserve

 
 
 
 

Under 15's Division 1

  Broomfield Youth Lions

 

v/s

    Hedinghams United Hawks  
  Rayne Youth Eagles  

v/s

 

  Writtle Minors Whites

 
  Sporting 77 Stingrays  

v/s

    Beacon Hill Rovers  
  Uplands Rangers Blues  

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 

  Valley Green Hammers

 

v/s

 

  Braintree Town Hornets

 
 
 
 

Under 15's Division 2

  Chelmsford Citry Whites

 

v/s

 

  Silver End Lions

 
  Hatfield Peverel Pythons

 

v/s

 

  Ravens Youth Gliders

 

  Mayland Village

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Hawks  

  Witham Town Yellows

 

v/s

 

  Ravens Youth Flyers

 

  Writtle Minors Greens

P

v/s

P

  Uplands Rangers Blacks

 

  Galleywood Youth Eagles

No Match

 
 
 

Under 16's Essex Cassels Cup

First Round
  Heybridge Swifts Pumas

 

v/s

 

  Old Chelmsfordians Lions

 
 
 

Under 16's Division 1

  Chelmsford Citry Whites

 

v/s

 

  Galleywood Youth Kestrels

 
  Dunmow Rhodes Panthers

P

v/s

P

  Maldon & Tiptree Panthers  

  Old Chelmsfordians Lions

CC

v/s

P

  Witham Town

 

  Springfield Youth Blues

 

v/s

 

  Ravens Youth Flyers

 

  Stones Athletic

 

v/s

 

  Galleywood Youth Hawks

 
  Baddow Spartak Pumas  

v/s

    Dunmow Rhodes Panthers  Fixture 26-01-2020

  Sporting 77 Pumas

Withdrawn

 
 
 

Under 16's Division 2

  Braintree Youth Irons

 

v/s

 

  Thaxted Rangers Phoenix  
  Coggeshall Town

 

v/s

 

  Galleywood Youth Ospreys

 

  Madon & Tiptree Pumas

P

v/s

P

  Braintree Youth Hornets  

  Valley Green United

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Jets  

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Great Bradfords Titans  Fixture 13-10-2019

  Woodham Radars

Withdrawn

 
 
 

Under 17's Division 1 League Cup

Group 'A'
  Dunmow United Pythons  

v/s

    Old Chelmsfordians Blacks  Fixture 05-01-2020
  Springfield Youth Reds

Withdrawn

 
 
 

Under 17's Division 1 League Cup

Group 'B'
  Tiptree Jobserve Whites  

v/s

    Rayne Youth  Fixture 22-09-2019
  Witham Town  

v/s

 

  Writtle Minors Greens

 Fixture 22-09-2019
  Springfield Youth Reds

Withdrawn

 
 
 

Under 17's Division 2 League Cup

Group 'A'

  Notley Youth Falcons

 

v/s

 

  Broomfield Youth Blaze

 

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Tigers

 
  Broomfield Flame Reds

No Match

 
 
 

Under 17's Division 2 League Cup

Group 'B'

  Feering Falcons Reds

 

v/s

 

  Braintree Youth Irons

 

  Hutton Youth FC

 

v/s

    SWF United Lions  
 
 
 

Under 18's Division 1

  Baddow Spartak Cobras

 

v/s

 

  Beacon Hill Rovers

 

  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

 

  Stones Athletic

 

  Dunmow United Eagles

 

v/s

 

  Notley Youth Hawks

 

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

 

  Notley Youth Eagles