for

Sunday 17th November 2019

 

A New Message

 

 

Click Above Icon

Fixtures are subject to change up to

 

 

9:30pm Tuesday 12th November 2019

 

 

Under 7's Blackwater Division

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Panthers

 
  SWF United Eagles  

v/s

 

  Heybridge Swifts

 

  Tiptree Jobserve Whites

 

v/s

 

  SWF United Wolves

 

  Maldon & Tiptree Pumas

 

v/s

 

  Tillingham Tigers

 Fixture 22-09-2019

  Danbury & Bicknacre

Withdrawn

 

Under 7's Dengie Division

  Dunmow United Hawks

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Thaxted Rangers Cutlers

 
  Great Bradfords Swifts  

v/s

 

  Dunmow Rhodes Tigers

 

  Sporting 77 Hawks

 

v/s

 

  Great Notley Tigers

 

  Dunmow United Kestrels

No Match

  Tiptree Jobserve Whites

Withdrawn

 

Under 7's Crouch Division

  Great Notley Owls  

v/s

    Galleywood Youth Eagles  

  Dunmow Rhodes Lions

 

v/s

 

  SWF United Sharks

 

  Silver End

 

v/s

 

  Braintree Youth Hornets

 

  Wilvale Rangers Knights

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve Blues

 

 

Under 7's Northey Division

  Broomfield Youth  

v/s

    Witham Town Whites  
  Uplands Rangers  

v/s

    Wilvale Rangers Warriors  
  Valley Green Warriorrs  

v/s

 

  Baddow Spartak Pumas

 

  Braintree Youth Irons

 

v/s

 

  Notley Youth

 

 

Under 8's Blackwater Division

  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

 

  Braintree Youth Blues

 

  Dunmow Rhodes Tigers

 

v/s

    SWF United Panthers  

  Tiptree Jobserve Whites

 

v/s

 

  Witham Town Whites

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

v/s

 

  Uplands Rangers

 

 

Under 8's Dengie Division

  Great Notley Wasps  

v/s

    Great Notley Bears  

  Allstar Community

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 
  Valle y Green Dragons  

v/s

 

  Tiptree Jobserve Blues

 

  Heybridge Swifts Phoenix

 

v/s

    Sporting 77 Dragons  
  Witham Town Yellows  

v/s

 

  Witham Town Blues

 

 

Under 8's Crouch Division

  Dunmow United Tigers

 

v/s

 

  Dunmow United Lions

 

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Danbury & Bicknacre

 

  SWF United Reds

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Giants

 

  Sporting 77 Scorpions

 

v/s

 

  Torquespeed Falcons

 

 

Under 8's Northey Division

  Braintree Youth Hornets

 

v/s

 

  Braintree Youth Irons

 

  Danbury & Bicknacre Royals

 

v/s

 

  Galleywood Youth Eagles

 

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

 

  Great Bradfords Avengers

 

  Valley Green Panthers

 

v/s

 

  Silver End

 

  Wilvale Rangers Warriors

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Knights

 

 

Under 8's Osea Division

  Dunmow United Dragons

 

v/s

 

  Burnham Ramblers Juniors

 
  Beacon Hill Rovers  

v/s

    Broomfield Youth Saxons  

  Great Bradfords Guardians

 

v/s

 

  Great Notley Falcons

 
  Tillingham Tigers  

v/s

 

  SWF United Whites

 

  Sporting 77 Iguanas

No Match

  Maldon & Tiptree Pumas

Withdrawn

 

Under 9's Blackwater Division

   Broomfield Youth Tigers

 

v/s

 

  Great Bradfords Vikings

 

  Heybridge Swifts

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Tornadoes

 

  Maldon & Tiptree Pumas

 

v/s

 

  Ravens Youth Flyers

 
  SWF United Rangers  

v/s

    SWF United Lions  

  Tiptree Jobserve

No Match

 

Under 9's Dengie Division

  Allstar Community

 

v/s

 

  Baddow Spoartak Panthers

 
  Great Notley Dragons  

v/s

    Galleywood Youth Eagles  

  Notley Youth Kestrels

 

v/s

 

  Rayne Youth

 
  Valley Green Vipers  

v/s

 

  Torquespeed Kestrels

 

  Wilvale Rangers Knights

No Match

 

Under 9's Crouch Division

  Dunmow Rhodes Lions

 

v/s

 

  Great Notley Sharks

 

  Great Notley Hawks

 

v/s

 

  Baddow Spartak Pumas

 
  Wilvale Rangers Spartans  

v/s

    Hedinghams United  

  Witham Town Blues

 

v/s

 

  Danbury & Bicknacre

 

 

Under 9's Northey Division

  Broomfield Youth Lions

 

v/s

 

  Dunmow United Pumas

 

  Hatfield Peverel Hurricanes

 

v/s

 

  Great Notley Vipers

 

  Mayland Village Frogs

 

v/s

    Ravens Youth Gliders  

  Tollesbury Juniors

 

v/s

    SWF United Eagles  
  Witham Town Whites  

v/s

 

  Uplands Rangers

 

 

Under 9's Osea Division

  Dunmow United Sharks

 

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 

  Maldon & Tiptree Panthers

 

v/s

    Great Bradfords Saxons  

  Notley Youth Hawks

 

v/s

 

  Sporting 77 Leopards

 

  Thaxted Rangers Yellows

 

v/s

 

  Thaxted Rangers Blues

 

  Witham Town Yellows

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Warriors

 

 

Under 10's Blackwater Division

  Notley Youth Hawks

 

v/s

 

  Maldon & Tiptree Pumas

 

  Uplands Rangers Blues

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Knights

 

  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

 

  Writtle Minors Athletic

 Fixture 19--01-2020

  Dunmow Rhodes Tigers

 

v/s

 

  Galleywood Youth Eagles

 Fixture 15--12-2019

  Great Notley Rockets

Withdrawn

 

Under 10's Dengie Division

  Broomfield Youth Lions

 

v/s

    Danbury & Bicknacre Blues  
  Heybridge Swifts Lions  

v/s

    Dunmow United Barracudas  

  SWF United Lions

 

v/s

 

  Stones Athletic Reds

 

  SWF United Reds

 

v/s

 

  Torquespeed Youth Eagles

 
  Valley Green Thunder  

v/s

 

  Uplands Rangers Royals

 

 

Under 10's Crouch Division

  Broomfield Youth Jaguars

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Panthers

 
  Heybridge Swifts Wolves  

v/s

    Galleywood Youth Hawks  
  Silver End  

v/s

    Great Bradfords Tigers  
  Uplands Rangers Blacks  

v/s

    Wilvale Rangers Spartans  

  Writtle Minors Vipers

No Match

 

Under 10's Northey Division

  Allstar Community

 

v/s

 

  Braintree Youth Irons

 

  Dunmow Rhodes Lions

 

v/s

    Burnham Ramblers Juniors  

  Hatfield Peverel Tigers

 

v/s

 

  Dunmow United Vikings

 

  Rayne Youth

 

v/s

    Tiptree Heath Minors  

  Valley Green Vikings

No Match

 

Under 10's Osea Division

  Bradwell Bay United  

v/s

    Baddow Spartak Cobras  

  Danbury & Bicknacre Royals

 

v/s

 

  Braintree Youth Blues

 

  Great Bradfords Pumas

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Jaguars

 
  Maldon Saints Pumas  

v/s

    Notley Youth Kestrels  
  Writtle Minors Blues  

v/s

    Witham Town  

 

Under 10's Southey Division

  Baddow Spartak Panthers  

v/s

 

  Dunmow United Falcons

 

  Hatfield Peverel Lions

 

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 
  SWF United Swifts  

v/s

    Tillingham Tigers Cubs  
  Wilvale Rangers Warriors  

v/s

    Torquespeed Panthers  

  Sporting 77 Kestrels

No Match

  Ravens Youth Flyers

Withdrawn

 

Under 11's Division 1

  Galleywood Youth Kestrels

 

v/s

 

  Sporting 77 Falcons

 

  Great Notley Lions

 

v/s

 

  Braintree Youth Irons

 

  Maldon & Tiptree Pumas

 

v/s

 

  Witham Town

 

   Valley Green Pirates

 

v/s

 

  Galleywood Youth Eagles

 

 

Under 11's Division 2

  Braintree Youth Hornets

 

v/s

 

  Braintree Youth Blues

 

  Heybridge Swifts

 

v/s

    Hatfield Peverel Sharks  

  Rayne Youth

 

v/s

 

  Maldon & Tiptree Panthers

 

  Sporting 77 Cobras

 

v/s

 

  SWF United Hawks

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

v/s

    Torquespeed Pumas  

 

Under 11's Division 3

  Chelmsford City Clarets  

v/s

    Danbury & Bicknacre  
  Dunmow United Jaguars  

v/s

    Dunmow Rhodes Jaguars  
  Maldon Saits Tigers  

v/s

    Great Bradfords Lions  

  Ravens Youth Flyers

 

v/s

    Silver End  

  Tiptree Jobserve

 

v/s

 

  Sporting 77 Meerkats

 

 

Under 11's Division 4

  Hedinghams United

P

v/s

P

  Great Notley Eagles  
  Tillingham Tigers

 

v/s

 

  Ravens Youth Gliders

 
  Uplands Rangers

 

v/s

 

  Valley Green Scorpions

 

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Great Notley Eagles  Fixture 15-12-2019

  Hedinghams United

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Warriors

 Fixture 12-01-2020

  Allstar Community

Withdrawn

 
 
 

Under 12's Division 1 League Cup

Group 'A'

  Allstar Community

 

v/s

 

  Maldon & Tiptree Panthers

 

  Broomfield Youth Warriors

 

v/s

 

  Braintree Youth Irons

 
  Heybridge Swifts Tigers

No Match

 
 
 

Under 12's Division 1 League Cup

Group 'B'

  Dunmow United Piranhas

 

v/s

 

  Great Notley Irons

 

  Galleywood Youth Eagles

KO

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 

 

Under 12's Division 2 League Cup

Group 'A'
  Uplands Rangers  

v/s

    Valley Green Hotspurs  

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

 

  Witham Town Whites

 
  Wilvale Rangers

No Match

 
 
 

Under 12's Division 2 League Cup

Group 'B'

  Rayne Youth Eagles

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve  

  Rayne Youth Hawks

 

v/s

 

  Sporting 77 Piranhas

 

 

Under 12's Division 3 League Cup

Group 'A'
  Sporting 77 Wolves  

v/s

    SWF United Jaguars  

  Dunmow United Stingrays

 

v/s

 

  Danbury & Bicknacre Blues

 
 
 
 

Under 12's Division 3 League Cup

Group 'B'

  Braintree Youth Hornets

 

v/s

 

  Witham Town Reds  

  Burnham Ramblers Fire

 

v/s

 

  Ravens Youth Flyers  
 
 
 

Under 12's Division 4 League Cup

Group 'A'
  Hedinghams United

 

v/s

 

  Danbury & Bicknacre Royals

 Fixture 13-10-2019

  Maldon Saints Whites

No Match

  Maldon Saints Greens

Withdrawn

 
 
 

Under 12's Division 4 League Cup

Group 'B'

  Hatfield Peverel Pirates

 

v/s

    Witham Town Blues  

  Mayland Village

 

v/s

    Tollesbury Juniors  

 

Under 12's Division 5 League Cup

Group 'A'

  Great Notley Jets

 

v/s

    Heybridge Swifts Falcons  

  Burnham Ramblers Fury

 

v/s

    Silver End  
 
 
 

Under 12's Division 5 League Cup

Group 'B'

  Chelmsford City Whites

 

v/s

    Witham Town Yellows  
  Maldon Saints Yellows  

v/s

    Ravens Youth Gliders  
 
 
 

Under 13's Division 1 League Cup

Group 'A'

  Great Notley Hawks

 

v/s

    Tiptree Jobserve Blues  

  Old Chelmsfordians Colts

 

v/s

 

  Galleywood Youth Eagles

 
 
 
 

Under 13's Division 1 League Cup

Group 'B'

  Heybridge Swifts Rhinos

 

v/s

 

  Writtle Minors Whites

 

  Wilvale Rangers

 

v/s

 

  Hedinghams United Hawks

 

  Witham Town Whites

Withdrawn

 
 
 

Under 13's Division 2 League Cup

Second Round

  Notley Youth

 

v/s

 

  Galleywood Youth Kestrels

 

  Heybridge Swifts Eagles

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Tigers

 

  Rayne Youth Eagles

 

v/s

 

  Great Notley Pumas

 
 
 
 

Under 13's Division 2

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Valley Green Blizzards

 Fixture 09-02-2020

  SWF United Leopards

 

v/s

 

  Braintree Youth Hornets

 Fixture 03-05-2020

  Ravens Youth Gliders

Withdrawn

 
 
 

Under 13's Division 3 League Cup

Group 'A'
  Braintree Youth Blues  

v/s

 

  Great Bradfords Saints

 

  Mayland Village

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Harriers

 Fixture 08-12-2019

  Silver End

Withdrawn

 
 
 

Under 13's Division 3 League Cup

Group 'B'

  Allstar Community

 

v/s

 

  SWF United Lions

 

   Dunmow United Panthers

 

v/s

 

  Writtle Minors Greens

 

  Ravens Youth Soarers

No Match

 
 
 

Under 14's Essex Andrews Cup

Second Round
Great Notley Panthers  

v/s

    Forest Glade Blues  
 
 
 

Under 14's Division 1

  Tollesbury Juniors

 

v/s

 

  Silver End  
  Witham Town Whites

P

v/s

CC

  Great Notley Panthers  
  Witham Town Yellows

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

 

  Witham Town Whites  Fixture 12-01-2020
 
 
 

Under 14's Division 2

  Burnham Ramblers

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Hawks  
  Notley Youth

 

v/s

 

  Dunmow United

 
  Torquespeed Cobras

 

v/s

 

  Broomfield Youth Kings

 
  Wilvale Rangers Warriors

 

v/s

 

  Rayne Youth  
 
 
 

Under 14's Division 3

  Baddow Spartak Panthers

 

v/s

    Great Notley Cougars  
  Heybridge Swifts Jaguars  

v/s

    Danbury & Bicknacre  
  Valley Green Rowdies  

v/s

 

  Allstar Community

 

  Writtle Minors Whites

 

v/s

    Springfield Youth Whites  
 
 
 

Under 14's Division 4

  Great Bradfords Comets

 

v/s

 

  SWF United Cobras

 

  Tillingham Tigers

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Leopards

 
  Wilvale Rangers Spartans

P

v/s

w/d

  Chelmsford City Clarets

 

  Writtle Minors Greens

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve

 
 
 
 

Under 15's Knockout Cup

First Round
  Heybridge Swifts Hawks  

v/s

 

  Ravens Youth Flyers

 
  Beacon Hill Rovers  

v/s

    Rayne Youth Eagles  
Second Round

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

 

  Braintree Youth Hornets

 

  Writtle Minors Whites

P

v/s

P

  Uplands Rangers Blacks

 

  Ravens Youth Gliders

 

v/s

 

  Mayland Village

 
  Sporting 77 Stingrays

 

v/s

 

  Broomfield Youth Lions

 
  Hatfield Peverel Pythons

 

v/s

 

  Uplands Rangers Blues  

  Chelmsford Citry Whites

 

v/s

 

  Witham Town Yellows

 
 
 
 

Under 15's Division 1

  Dunmow Rhodes Lions

 

v/s

 

  Hedinghams United Hawks  Fixture 03-05-2020

  Writtle Minors Whites

 

v/s

 

  Valley Green Hammers

 Fixture 12-01-2020
 Beacon Hill Rovers

KO

  Braintree Youth Hornets

KO

  Broomfield Youth Lions

KO

  Rayne Youth Eagles

KO

  Sporting 77 Stingrays

KO

  Uplands Rangers Blues

KO

 
 
 

Under 15's Division 2

  Writtle Minors Greens

 

v/s

 

  Silver End Lions

 Fixture 02-02-2020

  Chelmsford Citry Whites

KO

  Galleywood Youth Eagles

KO

  Hatfield Peverel Pythons

KO

  Heybridge Swifts Hawks

KO

  Mayland Village

KO

  Ravens Youth Flyers

KO

  Ravens Youth Gliders

KO

  Uplands Rangers Blacks

KO

  Witham Town Yellows

KO

 
 
 

Under 16's Division 1 League Cup

First Round

  Galleywood Youth Kestrels

 

v/s

    Baddow Spartak Pumas  

  Old Chelmsfordians Lions

 

v/s

 

  Witham Town

 

  Chelmsford Citry Whites

 

v/s

    Dunmow Rhodes Panthers  
 
 
 

Under 16's Division 1

   Maldon & Tiptree Panthers

 

v/s

 

  Stones Athletic

 Fixture 22-09-2019

  Springfield Youth Blues

 

v/s

 

  Galleywood Youth Hawks

 Fixture 20-10-2019

  Ravens Youth Flyers

No Match

  Baddow Spartak Pumas

KO

  Chelmsford Citry Whites

KO

  Dunmow Rhodes Panthers

KO

  Galleywood Youth Kestrels

KO

  Old Chelmsfordians Lions

KO

  Witham Town

KO

  Sporting 77 Pumas

Withdrawn

 
 
 

Under 16's Division 2 League Cup

First Round

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Madon & Tiptree Pumas

 
  Hatfield Peverel Jets  

v/s

    Coggeshall Town  
  Thaxted Rangers Phoenix  

v/s

 

  Galleywood Youth Ospreys

 
 
 
 

Under 16's Division 2

  Braintree Youth Irons

 

v/s

 

  Braintree Youth Hornets  Fixture 19-01-2020
  Great Bradfords Titans

 

v/s

 

  Valley Green United

 Fixture 06-10-2019
  Coggeshall Town

KO

  Galleywood Youth Falcons

KO

  Galleywood Youth Ospreys

KO

  Hatfield Peverel Jets

KO

  Madon & Tiptree Pumas

KO

  Thaxted Rangers Phoenix

KO

  Woodham Radars

Withdrawn

 
 

Under 17's Division 1 League Cup

  Dunmow United Pythons

 

v/s

 

  Rayne Youth  
  Tiptree Jobserve Whites

P

v/s

CC

  Witham Town  

  Writtle Minors Greens

 

v/s

 

  Old Chelmsfordians Blacks  

  Beacon Hill Rovers

   Withdrawn

  Springfield Youth Reds

Withdrawn

 
 
 

Under 17's Division 2 League Cup

Group 'A'
  Broomfield Flame Reds  

v/s

 

  Notley Youth Falcons

 

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Broomfield Youth Blaze

 

  Heybridge Swifts Tigers

No Match

 
 
 

Under 17's Division 2 League Cup

Group 'B'

  Braintree Youth Irons

 

v/s

    SWF United Lions  

  Feering Falcons Reds

 

v/s

 

  Hutton Youth FC

 
 
 
 

Under 18's Pelly Cup

Second Round
  Witham Town u17's  

v/s

   Leighwood Town Blues  
 
 
 

Under 18's Division 1 League Cup

Group 'A'

  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

 

  Stones Athletic

 

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

 

  Notley Youth Eagles

 
 
 
 

Under 18's Division 1 League Cup

Group 'B'

  Baddow Spartak Cobras

 

v/s

 

  Beacon Hill Rovers

 

  Dunmow United Eagles

 

v/s

 

  Notley Youth Hawks