for

Sunday 29th September 2019

 

A New Message

 

 

Click Above Icon

Fixtures are subject to change up to

 

 

9:30pm Tuesday 24th September 2019

 

 

Under 7's Blackwater Division

  Maldon & Tiptree Pumas

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Panthers

 
  SWF United Eagles  

v/s

 

  Galleywood Youth Hawks

 

  Tillingham Tigers

 

v/s

 

  SWF United Wolves

 

  Tiptree Jobserve Whites

 

v/s

 

  Heybridge Swifts

 

  SWF United Wolves

No Match

  Danbury & Bicknacre

Withdrawn

 

Under 7's Dengie Division

  Dunmow United Hawks

 

v/s

 

  Great Notley Tigers

 

  Dunmow United Kestrels

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Tigers

 

  Galleywood Youth Falcons

P

v/s

w/d

  Tiptree Jobserve Whites

 

  Sporting 77 Hawks

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

  Thaxted Rangers Cutlers

 

v/s

 

  Great Bradfords Swifts  

 

Under 7's Crouch Division

  Great Notley Owls  

v/s

 

  Braintree Youth Hornets

 

  Tiptree Jobserve Blues

 

v/s

 

  SWF United Sharks

 

  Silver End

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 

  Wilvale Rangers Knights

 

v/s

    Galleywood Youth Eagles  

 

Under 7's Northey Division

  Broomfield Youth  

v/s

 

  Baddow Spartak Pumas

 

  Notley Youth

 

v/s

    Wilvale Rangers Warriors  
  Valley Green Warriorrs  

v/s

    Uplands Rangers  

  Braintree Youth Irons

 

v/s

    Witham Town Whites  

 

Under 8's Blackwater Division

  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve Whites

 

  Dunmow Rhodes Tigers

 

v/s

 

  Witham Town Whites

 

  Uplands Rangers

 

v/s

 

  Braintree Youth Blues

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

v/s

    SWF United Panthers  

 

Under 8's Dengie Division

  Valle y Green Dragons  

v/s

    Great Notley Wasps  
  Great Notley Bears  

v/s

    Sporting 77 Dragons  

  Witham Town Blues

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 

  Heybridge Swifts Phoenix

 

v/s

 

  Allstar Community

 

  Tiptree Jobserve Blues

 

v/s

    Witham Town Yellows  

 

Under 8's Crouch Division

  Dunmow United Tigers

 

v/s

 

  Torquespeed Falcons

 
  Galleywood Youth Falcons  

v/s

 

  Dunmow United Lions

 

  Hatfield Peverel Giants

 

v/s

 

  Danbury & Bicknacre

 

  SWF United Reds

 

v/s

 

  Sporting 77 Scorpions

 

 

Under 8's Northey Division

  Danbury & Bicknacre Royals

 

v/s

 

  Great Bradfords Avengers

 

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

 

  Silver End

 

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

 

  Braintree Youth Hornets

 

  Valley Green Panthers

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Warriors

 

  Wilvale Rangers Knights

 

v/s

 

  Braintree Youth Irons

 

 

Under 8's Osea Division

  Sporting 77 Iguanas

 

v/s

 

  Dunmow United Dragons

 

  Burnham Ramblers Juniors

 

v/s

 

  Great Notley Falcons

 

  SWF United Whites

 

v/s

    Broomfield Youth Saxons  

  Great Bradfords Guardians

 

v/s

 

  Beacon Hill Rovers  

  Maldon & Tiptree Pumas

w/d

v/s

P

  Tillingham Tigers  

 

Under 9's Blackwater Division

  Great Bradfords Vikings

 

v/s

 

  Ravens Youth Flyers

 

  Heybridge Swifts

 

v/s

    SWF United Rangers  

  Maldon & Tiptree Pumas

 

v/s

 

  Broomfield Youth Tigers

 

  Tiptree Jobserve

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Tornadoes

 
  SWF United Lions

No Match

 

Under 9's Dengie Division

  Baddow Spoartak Panthers

 

v/s

 

  Rayne Youth

 
  Great Notley Dragons  

v/s

    Valley Green Vipers  

  Notley Youth Kestrels

 

v/s

 

  Allstar Community

 

  Wilvale Rangers Knights

 

v/s

    Galleywood Youth Eagles  
  Torquespeed Kestrels

No Match

 

Under 9's Crouch Division

  Dunmow Rhodes Lions

 

v/s

    Wilvale Rangers Spartans  

  Great Notley Hawks

 

v/s

 

  Witham Town Blues

 

  Great Notley Sharks

 

v/s

 

  Baddow Spartak Pumas

 
  Hedinghams United  

v/s

 

  Danbury & Bicknacre

 

 

Under 9's Northey Division

  Dunmow United Pumas

 

v/s

    Ravens Youth Gliders  

  Hatfield Peverel Hurricanes

 

v/s

 

  Tollesbury Juniors

 

  Mayland Village Frogs

 

v/s

    Broomfield Youth Lions  

 Great Notley Vipers

 

v/s

 

  Uplands Rangers 

 Fixture 08-12-2019
  SWF United Eagles  

v/s

    Witham Town Whites  

 

Under 9's Osea Division

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Sporting 77 Leopards

 

  Maldon & Tiptree Panthers

 

v/s

 

  Thaxted Rangers Yellows

 

  Notley Youth Hawks

 

v/s

 

  Dunmow United Sharks

 

  Wilvale Rangers Warriors

 

v/s

    Great Bradfords Saxons  

  Thaxted Rangers Blues

 

v/s

 

  Witham Town Yellows

 

 

Under 10's Blackwater Division

  Maldon & Tiptree Pumas

 

v/s

 

  Baddow Spartak Pumas

 

  Notley Youth Hawks

 

v/s

 

  Uplands Rangers Blues

 Fixture 08-12-2019

  Wilvale Rangers Knights

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Tigers

 

  Writtle Minors Athletic

 

v/s

 

  Galleywood Youth Eagles

 

  Great Notley Rockets

Withdrawn

 

Under 10's Dengie Division

  Broomfield Youth Lions

 

v/s

 

  Stones Athletic Reds 

 Fixture 08-12-2019

  SWF United Reds

 

v/s

 

  SWF United Lions

 

  Torquespeed Youth Eagles

 

v/s

    Danbury & Bicknacre Blues  
  Uplands Rangers Royals  

v/s

    Dunmow United Barracudas  
  Heybridge Swifts Lions  

v/s

    Valley Green Thunder  

 

Under 10's Crouch Division

  Great Bradfords Tigers  

v/s

 

  Broomfield Youth Jaguars

 
  Uplands Rangers Blacks  

v/s

    Silver End  
  Wilvale Rangers Spartans  

v/s

 

  Dunmow Rhodes Panthers

 

  Writtle Minors Vipers

 

v/s

    Galleywood Youth Hawks  
  Heybridge Swifts Wolves

No Match

 

Under 10's Northey Division

  Dunmow United Vikings

 

v/s

 

  Allstar Community

 

  Rayne Youth

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Tigers

 
  Tiptree Heath Minors  

v/s

 

  Braintree Youth Irons

 

  Valley Green Vikings

 

v/s

    Burnham Ramblers Juniors  

  Dunmow Rhodes Lions

No Match

 

Under 10's Osea Division

  Dunmow Rhodes Jaguars

 

v/s

    Bradwell Bay United  
  Maldon Saints Pumas  

v/s

 

  Great Bradfords Pumas

 
  Notley Youth Kestrels  

v/s

    Baddow Spartak Cobras  
  Witham Town  

v/s

 

  Braintree Youth Blues

 

  Danbury & Bicknacre Royals

 

v/s

    Writtle Minors Blues  

 

Under 10's Southey Division

  SWF United Swifts  

v/s

 

  Sporting 77 Kestrels

 
  Tillingham Tigers Cubs  

v/s

 

  Dunmow United Falcons

 
  Torquespeed Panthers  

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 

  Hatfield Peverel Lions

 

v/s

 

  Wilvale Rangers Warriors  
  Baddow Spartak Panthers

No Match

  Ravens Youth Flyers

Withdrawn

 

Under 11's Division 1

  Galleywood Youth Kestrels

 

v/s

 

  Galleywood Youth Eagles

 

  Great Notley Lions

 

v/s

 

  Witham Town

 

  Maldon & Tiptree Pumas

 

v/s

 

  Braintree Youth Irons

 

  Valley Green Pirates

 

v/s

 

  Sporting 77 Falcons

 

 

Under 11's Division 2

  Maldon & Tiptree Panthers

 

v/s

 

  Braintree Youth Hornets

 

  Sporting 77 Cobras

 

v/s

 

  Rayne Youth

 

  SWF United Hawks

 

v/s

 

  Braintree Youth Blues

 
  Torquespeed Pumas  

v/s

    Hatfield Peverel Sharks  
  Heybridge Swifts  

v/s

 

  Wilvale Rangers Spartans

 

 

Under 11's Division 3

  Dunmow United Jaguars  

v/s

 

  Tiptree Jobserve

 
  Great Bradfords Lions  

v/s

    Chelmsford City Clarets  

  Ravens Youth Flyers

 

v/s

    Maldon Saits Tigers  
  Silver End  

v/s

    Danbury & Bicknacre  

  Sporting 77 Meerkats

 

v/s

    Dunmow Rhodes Jaguars  

 

Under 11's Division 4

  Uplands Rangers  

v/s

    Tillingham Tigers  

  Valley Green Scorpions

 

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 

  Wilvale Rangers Warriors

 

v/s

    Great Notley Eagles  

  Ravens Youth Gliders

 

v/s

 

  Hedinghams United

 Fixture 19-01-2020

  Allstar Community

Withdrawn

 
 
 

Under 12's Essex County Cup

Preliminary Round
  Hutton Youth Whites  

v/s

 

  Chelmsford City Whites

 
 
 

Under 12's Division 1

  Allstar Community

 

v/s

 

  Dunmow United Piranhas

 

  Galleywood Youth Falcons

 

v/s

 

  Braintree Town Irons

 
  Heybridge Swifts Tigers  

v/s

 

  Galleywood Youth Eagles

 

  Maldon & Tiptree Panthers

 

v/s

 

  Great Notley Irons

 

   Broomfield Youth Warriors

No Match

 
 
 

Under 12's Division 2

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

 

  Sporting 77 Piranhas

 
  Uplands Rangers  

v/s

 

  Rayne Youth Eagles

 
  Wilvale Rangers  

v/s

    Tiptree Jobserve  

  Witham Town Whites

 

v/s

    Valley Green Hotspurs

 

  Rayne Youth Hawks

No Match

 
 
 

Under 12's Division 3

  Braintree Youth Hornets

 

v/s

 

  Dunmow United Stingrays

 
  SWF United Jaguars  

v/s

    Ravens Youth Flyers  
  Sporting 77 Wolves  

v/s

 

  Danbury & Bicknacre Blues

 

  Witham Town Reds  

v/s

 

  Burnham Ramblers Fire

 

 
 
 

Under 12's Division 4 

  Danbury & Bicknacre Royals

 

v/s

    Maldon Saints Greens  
  Tollesbury Juniors  

v/s

    Maldon Saints Whites  

  Mayland Village

 

v/s

    Hedinghams United

 

  Witham Town Blues  

v/s

 

  Hatfield Peverel Pirates

 

 
 
 

Under 12's Division 5

  Burnham Ramblers Fury

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Falcons  
  Silver End

 

v/s

 

  Maldon Saints Yellows  
  Ravens Youth Gliders

 

v/s

 

  Great Notley Jets

 

  Witham Town Yellows

P

v/s

CC

  Chelmsford City Whites

 

 
 
 

Under 13's Knockout Cup

First Round

  Ravens Youth Soarers

 

v/s

 

  Witham Town Whites

 

  Mayland Village

 

v/s

 

  Valley Green Blizzards

 

  Braintree Youth Hornets

 

v/s

 

  Allstar Community

 

  Galleywood Youth Kestrels

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve Blues  

  Writtle Minors Whites

 

v/s

 

  Great Bradfords Saints

 

  Writtle Minors Greens

 

v/s

 

  SWF United Leopards  
  Braintree Youth Blues

 

v/s

 

  SWF United Lions

 

  Ravens Youth Gliders

w/d

v/s

P

  Rayne Youth Eagles

 

  Wilvale Rangers

 

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 

  Dunmow Rhodes Tigers

 

v/s

 

  Great Notley Hawks

 

  Notley Youth

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Eagles

 

  Heybridge Swifts Rhinos

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Harriers

 

  Great Notley Pumas

 

v/s

 

  Old Chelmsfordians Colts

 

  Hedinghams United Hawks

 

v/s

 

  Silver End

 
 
 
 

Under 13's Division 1

 

 

v/s

 

 

 

  Galleywood Youth Eagles

No Match

  Great Notley Hawks

KO

  Hedinghams United Hawks

KO

  Heybridge Swifts Rhinos

KO

  Old Chelmsfordians Colts

KO

  Tiptree Jobserve Blues

KO

  Wilvale Rangers

KO

  Witham Town Whites

KO

  Writtle Minors Whites

KO

 
 
 

Under 13's Division 2

 

 

v/s

 

   

  Braintree Youth Hornets

KO

  Dunmow Rhodes Tigers

KO

  Galleywood Youth Falcons

KO

  Galleywood Youth Kestrels

KO

  Great Notley Pumas

KO

  Heybridge Swifts Eagles

KO

  Notley Youth

KO

  Rayne Youth Eagles

No Match

  SWF United Leopards

KO

  Valley Green Blizzards

KO

  Ravens Youth Gliders

Withdrawn

 
 
 

Under 13's Division 3 League Cup

Group 'A'

 

 

v/s

 

 

 

  Allstar Community

KO

  Braintree Youth Blues

KO

  Dunmow United Panthers

No Match

  Great Bradfords Saints

KO

  Hatfield Peverel Harriers

KO

  Mayland Village

KO

  Ravens Youth Soarers

KO

  Silver End

KO

  SWF United Lions

KO

  Writtle Minors Greens

KO

 
 
 

Under 14's Division 1 League Cup

Group 'A'

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

    Witham Town Whites  
  Witham Town Yellows  

v/s

    Silver End  
 
 
 

Under 14's Division 1 League Cup

Group 'B'
 Great Notley Panthers  

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 
  Tollesbury Juniors

No Match

 
 
 

Under 14's Division 2 League Cup

Group 'A'
  Rayne Youth  

v/s

 

  Broomfield Youth Kings

 
  Wilvale Rangers Warriors  

v/s

    Notley Youth  
 
 
 

Under 14's Division 2 League Cup

Group 'B'
  Dunmow United  

v/s

 

  Burnham Ramblers

 
  Hatfield Peverel Hawks  

v/s

    Torquespeed Cobras  
 
 
 

Under 14's Division 3 League Cup

Group 'A'
  Great Notley Cougars  

v/s

    Heybridge Swifts Jaguars  
  Danbury & Bicknacre  

v/s

 

  Baddow Spartak Panthers

 
 
 
 

Under 14's Division 3 League Cup

Group 'B'
  Springfield Youth Whites  

v/s

 

  Allstar Community

 
  Valley Green Rowdies  

v/s

 

  Writtle Minors Whites

 
 
 
 

Under 14's Division 4 League Cup

Group 'A'
  Wilvale Rangers Spartans  

v/s

 

  Great Bradfords Comets

 

  SWF United Cobras

 

v/s

 

  Writtle Minors Greens

 
 
 
 

Under 14's Division 4 League Cup

Group 'B'

  Heybridge Swifts Leopards

P

v/s

w/d

  Chelmsford City Clarets

 
  Tillingham Tigers

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve  
 
 
 

Under 15's Essex Rosser Cup

Preliminary Round
  Bocas Jogabhonito Lions  

v/s

    Mayland Village  
 
 
 

Under 15's Division 1 League Cup

Group 'A'

  Braintree Town Hornets

 

v/s

 

  Valley Green Hammers

 

  Writtle Minors Whites

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Lions

 
  Beacon Hill Rovers

No Match

 
 
 

Under 15's Division 1 League Cup

Group 'B'

  Broomfield Youth Lions

 

v/s

    Hedinghams United Hawks  
  Sporting 77 Stingrays  

v/s

    Rayne Youth Eagles  
  Uplands Rangers Blues

No Match

 
 
 

Under 15's Division 2

  Chelmsford Citry Whites

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Hawks  

  Galleywood Youth Eagles

 

v/s

 

  Ravens Youth Flyers

 

  Mayland Village

  CC

v/s

P

  Uplands Rangers Blacks

 

  Silver End Lions

 

v/s

 

  Writtle Minors Greens

 

  Witham Town Yellows

 

v/s

 

  Ravens Youth Gliders

 
 
 
 

Under 15's Division 2

  Hatfield Peverel Pythons

 

v/s

 

  Uplands Rangers Blacks

 Fixture 22-03-2020
 
 
 

Under 16's Knockout Cup

  Galleywood Youth Kestrels

 

v/s

 

  Witham Town

 

  Galleywood Youth Ospreys

 

v/s

 

  Dunmow Rhodes Tigers  

  Old Chelmsfordians Lions

w/o

v/s

w/d

  Sporting 77 Pumas

 
  Braintree Youth Irons

 

v/s

 

  Coggeshall Town  
  Dunmow Rhodes Panthers

 

v/s

 

  Great Bradfords Titans  
  Maldon & Tiptree Panthers

 

v/s

 

  Galleywood Youth Falcons

 
  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

 

  Hatfield Peverel Jets  
 
 
 

Under 16's Division 1

  Galleywood Youth Hawks

 

v/s

 

  Stones Athletic

 Fixture 29-03-2020

  Old Chelmsfordians Lions

 

v/s

 

  Chelmsford Citry Whites

 Fixture 10-05-2020

  Ravens Youth Flyers

 

v/s

 

  Springfield Youth Blues

 Fixture 29-03-2020
  Baddow Spartak Pumas

KO

  Dunmow Rhodes Panthers

KO

  Galleywood Youth Kestrels

KO

  Maldon & Tiptree Panthers

KO

  Witham Town

KO

  Sporting 77 Pumas

Withdrawn

 
 
 

Under 16's Division 2

  Valley Green United

 

v/s

    Braintree Youth Hornets  Fixture 03-05-2020
  Braintree Youth Irons

KO

  Coggeshall Town

KO

  Dunmow Rhodes Tigers

KO

  Galleywood Youth Falcons

KO

  Galleywood Youth Ospreys

KO

  Great Bradfords Titans

KO

  Hatfield Peverel Jets

KO

  Madon & Tiptree Pumas

No Match

  Woodham Radars

Withdrawn

 
 
 

Under 17's Division 1

 

 

v/s

 

   Fixture 10-11-2019
  Dunmow United Pythons

CC

  Old Chelmsfordians Blacks

CC

  Rayne Youth

CC

  Tiptree Jobserve Whites

CC

  Witham Town

CC

  Writtle Minors Greens

No Match

  Springfield Youth Reds

Withdrawn

 
 
 

Under 17's Division 2

  Hutton Youth FC

 

v/s

 

  Feering Falcons Reds

 Fixture 29-03-2020
  Galleywood Youth Falcons  

v/s

    Broomfield Flame Reds  

  Notley Youth Falcons

 

v/s

    Broomfield Youth Blaze

 

  SWF United Lions  

v/s

 

  Heybridge Swifts Tigers

 

  Braintree Youth Irons

No Match

 
 
 

Under 18's Essex Pelly Cup

Preliminary Round
 Takeley Youth Royals

 

v/s

 

  Old Chelmsfordians Blacks  
  Rayne Youth u17

 

v/s

 

  Wivenhoe Tempest Yellows  
  Dunmow United Eagles

W

v/s

L

  St Edmunds Youth  
  Witham Town Youth

L

v/s

W

  Notley Youth Hawks

 
  Dunmow United Pythons

 

v/s

 

  Heybridge Swifts Youth  
  Broomfield Flame Black

 

v/s

 

  Witham Town Youth u17  
  Colebrook Royals Reds

 

v/s

 

  Tiptree Jobserve Whites u17  
 
 

Under 18's Division 1

  Baddow Spartak Cobras

 

v/s

 

  Galleywood Youth Hawks

 

  Baddow Spartak Pumas

 

v/s

 

  Dunmow United Eagles

 

  Notley Youth Hawks

 

v/s

 

  Stones Athletic

 

  Beacon Hill Rovers

 

v/s

 

  Notley Youth Eagles